Słowiańska Duma Kickboxing
Kickboxing

Kickboxing

Kickboxing – treningi K1

Jednym z najpopularniejszych sportów walki jest kickboxing, zyskujący rosnące zainteresowanie zarówno mężczyzn, jak i kobiet z Białegostoku i okolicznych miast. Osoby planujące rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej akademii Słowiańska Duma. Zapraszamy nie tylko początkujących zawodników, lecz także tych będących na poziomie zaawansowanym, którzy chcą dalej się rozwijać i szlifować swoją technikę.

Podstawy kickboxingu

Opisywany sport bazuje na szybkości, wytrzymałości i sile, lecz ważną rolę odgrywają w nim też cechy psychologiczne – na przykład zdolność kontrolowania stresu oraz pewność siebie. W walce dopuszczalne są zarówno ciosy bokserskie, jak i kopnięcia.

Rywalizacja sportowa w kickboxingu może natomiast odbywać się w różnych formułach. W naszej akademii stawiamy na formułę K-1, która została spopularyzowana przez japońską organizację o tej samej nazwie, założoną w 1993 roku. W tym przypadku zawodnicy walczą w kwadratowym ringu, a każdy z nich musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt – rękawice bokserskie, ochraniacz na krocze i ochraniacz na zęby. Cały proces obejmuje 3 rundy trwające po 3 minuty albo 5 rund po 3 minuty, choć jest to mniej popularny wariant. W pierwszym przypadku w razie braku możliwości wyłonienia zwycięzcy przez sędziów istnieje opcja zorganizowania jednej albo dwóch rund dodatkowych, a w drugim przypadku, jeśli sędziowie nie mogą wskazać, kto był lepszy – rywalizacja kończy się remisem. Do możliwych rozstrzygnięć należy nokaut (KO), nokaut techniczny (TKO), wspomniany remis, wygrana przez decyzję sędziów oraz uznanie walki za nieodbytą. Jeżeli w jednej rundzie dojdzie do trzech nokdaunów, walka kończy się nokautem.

Zawodnicy walczą wyłącznie w stójce i mogą oni wówczas:

  • zadawać ciosy bokserskie oraz kopnięcia,
  • klinczować przeciwnika, jeśli celem jest zadanie ciosu, przede wszystkim kolanem,
  • przechwycić nogę kopiącego rywala,
  • przytrzymywać ręką głowę przeciwnika, aby zadawać uderzenia (chociaż można zadać tylko jeden cios).

Nie mogą natomiast między innymi zadawać ciosów głową czy łokciem, dusić i gryźć przeciwnika, a także uderzać rywala odwróconego plecami. Konsekwencją takiego zachowania bywa na przykład odjęcie punktu zawodnikowi. W przypadku trzech odjętych punktów w jednej rundzie dochodzi do dyskwalifikacji.

trening kickboxing Białystok

Nauka kickboxingu

Kickboxing, podobnie jak inne sztuki walki (takie jak boks), niesie z sobą wiele korzyści, wśród których wymienić należy nie tylko poprawę kondycji czy sylwetki, lecz także wzmocnienie pewności siebie oraz redukcję negatywnych emocji. Uprawiając ten sport, można pracować zarówno nad swoim ciałem, jak i umysłem. Ważne jest jednak, aby nauka odbywała się w bezpiecznych warunkach – wysoki komfort staramy się zapewnić naszym uczniom w akademii Słowiańska Duma. Doświadczony trener kickboxingu zwraca uwagę na to, czy podopieczni wykonują ćwiczenia w poprawny sposób, dzięki czemu ryzyko kontuzji zostaje zminimalizowane. Dba również o bezstresową atmosferę podczas zajęć i zapewnia indywidualne podejście każdemu uczestnikowi, dopasowując poziom trudności poszczególnych zadań do jego predyspozycji i możliwości. Taka organizacja treningów sprawia, że nasi Klienci szybko przekonują się, że kickboxing może nieść z sobą wiele przyjemności, satysfakcji i innych pozytywnych wrażeń.

Poznaj ofertę naszej szkoły sztuk walki

Osoby chcące rozpocząć naukę kickboxingu zapraszamy do kontaktu z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą akademii Słowiańska Duma albo do odwiedzenia naszej siedziby w Białymstoku. Chętnie przekażemy szczegółowe informacje na temat organizowanych zajęć grupowych oraz treningów personalnych, doradzimy, jak przygotować się do tej formy aktywności fizycznej, i odpowiemy na ewentualne pytania.