Słowiańska Duma Krav maga
krav maga

Krav maga

System samoobrony krav maga

W akademii sztuk walki Słowiańska Duma w Białymstoku organizujemy nie tylko zajęcia sportowe, które bazują na zdrowej rywalizacji i współzawodnictwie, lecz także treningi samoobrony. Nabyte dzięki nim umiejętności przydają się w niebezpiecznych sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie lub zdrowie nasze czy naszych bliskich. Warto zapoznać się z przebiegiem nauki oraz z szeregiem cennych korzyści, jakie niesie z sobą znajomość tych skutecznych technik walki.

Skąd właściwie wzięła się krav maga?

Jej twórcą jest Imi Lichtenfeld, znany na całym świecie sportowiec, który zasłynął między innymi dzięki osiągnięciu mistrzostwa Słowacji w boksie, gimnastyce i zapasach. Uprawiał też inne dyscypliny, na przykład jiu-jitsu. Swoje umiejętności wykorzystał w walce z faszystowskimi bojówkami – zorganizował grupę samoobrony chroniącą żydowską dzielnicę. Stoczył wówczas wiele walk ze znacznie silniejszymi i lepiej uzbrojonymi przeciwnikami, i w ten sposób nauczył się, jak skutecznie się bronić, wykorzystując najsłabsze punkty agresora. Na bazie swoich doświadczeń opracował system samoobrony krav maga, której wysoka skuteczność jest wciąż aktualna.

trening krav maga

Na czym polega nauka krav maga?

Kluczem do efektywnej samoobrony jest znajomość naturalnych odruchów człowieka oraz umiejętność wykorzystania najsłabszych elementów ludzkiego ciała. To właśnie przewidywania takich zachowań oraz zadawania dotkliwych ciosów, do których nie jest konieczna duża siła fizyczna, uczymy się na treningu krav maga. Ponadto ważne jest:

  • unikanie niebezpiecznych miejsc i sytuacji,
  • używanie narzędzi dostępnych w danym momencie pod ręką (mowa tu też o przedmiotach codziennego użytku, takich jak klucze);
  • zachowanie przytomności umysłu nawet w obliczu ogromnego stresu;
  • celowanie we wrażliwe miejsca na ciele człowieka, na przykład oczy, gardło, nerki czy staw skokowy.

W procesie nauki krav maga ważną rolę odgrywa praktyka. Ćwicząc w parach, uczestnicy zajęć mogą szlifować swoją technikę i uczyć się właściwego reagowania na zewnętrzne ataki. Istotną funkcję pełni też rozgrzewka prowadzona przez instruktora, który dba o to, aby była ona dostosowana do ogólnej kondycji fizycznej podopiecznych. Trener zwraca uwagę na to, czy grupa ćwiczy w prawidłowy sposób. Wszystkie te kwestie przekładają się bowiem nie tylko na efektywność treningu, lecz także na możliwość zapobiegania kontuzjom.

Ze względu na swoje przeznaczenie krav maga nie jest zaliczana do sportów walki. Jak wspomniano, nie mamy tu do czynienia ze współzawodnictwem. Opisywany system ma za zadanie sprawdzić się w realnych sytuacjach zagrożenia, gdzie nie są istotne osiągnięcia sportowe, lecz liczy się ochrona własnego zdrowia i życia.

Weź udział w treningu krav maga

Zapraszamy mieszkańców Białegostoku, ale też innych miejscowości, do rozpoczęcia nauki samoobrony w szkole sztuk walki Słowiańska Duma. Nasz doświadczony instruktor krav maga przeprowadzi Cię przez proces edukacji, niezależnie od tego, czy jesteś osobą początkującą, czy też Twoje umiejętności są już na znacznie wyższym poziomie. Jeśli nie masz pewności, czy formuła zajęć spełni indywidualne oczekiwania, zapisz się na pierwszy trening, który zawsze jest darmowy. Wówczas istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia, jak wygląda edukacja w naszej akademii. Obowiązuje podział na grupy, jednak istnieje też możliwość wyboru treningu personalnego. W takiej sytuacji wszystkie elementy treningu są dopasowane do potrzeb oraz obranych celów konkretnej osoby. Zachęcamy do kontaktu, aby porozmawiać o szczegółach.