Słowiańska Duma O Krav Maga

O Krav Maga

Krav maga to izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany dla jednostek specjalnych wojska i policji. System ten opiera się na naturalnych odruchach człowieka, jest praktycznym i taktycznym systemem, który uczy nas jak radzić sobie w sytuacjach kiedy zagrożone jest nasz życie lub życie naszych bliskich.
Krav Maga nie wymaga siły ani żelaznej kondycji, w krótkim czasie możesz nauczyć się skutecznej samoobrony. Trenując w Akademii Sportów Walki Słowiańska Duma nauczysz się prawdziwej izraelskiej Krav Maga – to gwarancja że uczysz się najskuteczniejszego systemu samoobrony i walki wręcz na świecie.

Przyjdź na zajęcia i przekonaj się sam! Krav maga nie jest sportem. Ponieważ z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa, zaś trening służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w walce realnej. Głównym celem walki jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki.

Krav maga jest hybrydowym systemem, który zachęca adeptów do zdecydowanej postawy podczas konfliktu. Bronić się i atakować należy najkrótszą drogą i z pozycji, gdzie się jest, podejmując jak najmniejsze ryzyko.

Krav maga jako tzw. system walki jest niemal całkowicie pozbawiony znanej z innych sztuk walki otoczki filozoficznej – jego główna myśl brzmi jednoznacznie: „Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”. Podstawowym celem szkolenia jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie. Krav maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka.

Oryginalną koncepcją krav maga było przyswoić wszystko użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas realnej walki, a potrzebowałyby jak najkrótszego treningu. Wszystkie techniki są nastawione na maksymalną skuteczność przy minimum wykonanych ruchów.

System zawiera twarde uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami rodem z boksu tajskiego, niskie kopnięcia przechodzące przez cel, chwyty, obronę przed nożem i bronią palną. Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, przez które rozumie się nie tylko części ciała, takie jak: głowa, łokcie, pięści, dłonie, kolana i stopy, ale także przedmioty codziennego użytku, począwszy od damskiej torebki, poprzez komplet kluczy, a na śmietniku czy kiju bejsbolowym skończywszy. Cele ataku stanowią czułe punkty ciała ludzkiego: oczy, gardło, obojczyki, mostek, nerki, wolne żebra, splot słoneczny, krocze, kolana, staw skokowy.

Twórca Systemu – Grand Master


Imi Lichtenfeld – Grand Master Krav Maga

Imi Lichtenfeld
Imi Lichntenfeld hebr. Imi Sde-Or (ur. 1910 w Budapeszcie -zm. 9 stycznia 1998), Twórca i Grand Master Krav Maga

Imi spędził dzieciństwo i młodość w Bratysławie, gdzie jego ojciec Emanuel był czołowym detektywem czechosłowackiej policji, a także instruktorem samoobrony i walki wręcz. W założonym przez ojca klubie sportowym „Herkules” uprawiał zapasy, boks oraz sztuki samoobrony. W 1928 zdobył mistrzostwo Słowacji w zapasach, rok później także w boksie i gimnastyce; uchodził za jednego z czołowych zapaśników na świecie.

W latach 30. w obliczu terroru faszystowskiego zorganizował grupę samoobrony dla ochrony dzielnicy żydowskiej. Zauważył niską skuteczność tradycyjnych sztuk walki i ich nieprzydatność przy realnej, brutalnej konfrontacji z przeciwnikiem często uzbrojonym w broń palną lub białą. Jego grupa wielokrotnie miała za przeciwników grupy liczniejsze, stosujące noże, pałki, kastety, łańcuchy. Wnioski i doświadczenie Lichtenfeld’a z tego okresu stanowiły podstawę systemu później nazwanego Krav Maga. Dla potrzeb swojej grupy samoobrony dołączył do standardowych treningów również zajęcia z walki kijem, nożem i innymi podręcznymi przedmiotami.

W 1940 w obawie przed aresztowaniem opuścił Europę na statku rzecznym „Penczo”, docierając po wielu przejściach (m.in. zatopienie łodzi) do Palestyny. Został szefem wyszkolenia organizacji samoobrony żydowskiej Hagana, szkolił uczestników, a także sam brał udział w akcjach grup specjalnych Palmach. Po utworzeniu państwa Izrael (1948) Lichtenfeld został szefem wyszkolenia fizycznego i walki wręcz Izraelskich Sił Obrony (powstałych z przekształcenia Hagany) w 1968 r. przeszedł w stan spoczynku.

Suma jego doświadczeń z różnych sportów walki oraz z walk ulicznych na Słowacji i służby w IDF pozwoliły na stworzenie systemu Krav Maga. Początkowo Krav Maga była nauczana tylko w wojsku, dopiero z biegiem lat została zaadaptowana na rynek cywilny. Do dnia dzisiejszego powstało wiele firm i organizacji nauczających Krav Maga w jej różnych wersjach, różniących się od siebie poziomem i jakością szkoleń.